Squads announced as teams touch down in Malaysia for the ICC Under 19 Cricket World Cup Asia Qualifier Division 2 2016

Squads announced as teams touch down in Malaysia for the ICC Under 19 Cricket World Cup Asia Qualifier Division 2 2016

The International Cricket Council (ICC) today announces the final squads for the ICC Under 19 Cricket World Cup Asia Qualifier Division 2 2016 to be held in Kuala Lumpur, Malaysia from September 26th – 6th October , 2016.

There are ten(10) teams competing in the tournament with the top two (2) teams to be promoted to the Division 1 ICC Asia Qualifier to be held in 2017 and is the pathway to 2018 ICC Under 19 Cricket World Cup. The participating teams are host Malaysia, Bahrain, Hong Kong, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, Singapore, Thailand and United Arab Emirates.

“This tournament will give all the teams and the administrators in Asia, an opportunity to establish the ranking of the 10 participating teams “ said Mr Bandula Warnapura - ICC Asia Consultant and former ICC Asia Regional Development Manager.

“We are privileged and honored to be hosting the first tournament of ICC Asia. MCA will certainly do the very best to stage a successful tournament.” said V. Clarence Selvam, General Manager – Malaysian Cricket Association.

The matches are being played at Kinrara Oval, Club Aman Oval, Bayuemas Oval, Royal Selangor Club (RSC) Oval and will be live scored through ESPNcricinfo.

 

SQUADS:

Malaysia

Virandeep Singh (C ), Syed Aziz Syed Mubarak, Ainool Haqqiem Md Yatim, Muhammad Hafiz Mohd Khair, Muhamad Solihin Mohd Rusli, Muhammad Faadli Haris Abdul Rahman ,Ahmad Zaim Asnawi Osman, Muhammad Islah Muhaimin Zol, Arjoon Thillainathan, Saifullah Malik, Ahmad Zubaidi Zulkifle, Mohd Hasif Norhaizan, Muhammad Amir Azim Abd Shukhor, Muhammad Haziq Hashim

Coach : Suresh Navaratnam

 

Bahrain

Mohammed Avais (C ), Rakshit Puppala, Mohammad Haris Khan, Himalaya Sanjay Rathod, Nikhil Malcom D’Souza, Lijo Jose, Mohammad Faisal, A Subhan, Muhammad Zain Tariq, Mohammad Waleed, Lakshman, Subhodip Karmakar, Jagan Vijaykumar, Anand Athreya Veeraraghvan, 

Coach: Faustinus Branson Arulvasagam

 

Hong Kong

Jhathavedh Sankrithi Subramanyan (C), Sikandar Zafar, Sher Yar Saeed, Raag Kapur, Nasrulla Rana, Sarfaraz Khan, Waqas Khan, Kabir Sodhi, Hamed Khan, Harpreet Singh, Karandeep Singh, Hamaz Mohammad, Haroon Mohammad Arshad, Deepinder Singh

Coach : Simon James Cook

 

Kuwait

Anas Ashfaq(C ), Mushtaq Ahmad, Nomaan Sidiq Budroo, Abdul Haseeb Tufail, Abdul Sadiq, Manjot Singh, Jandu Hamoud Amanullah, Akhil Sajeev Nair, Ahmad Khalid, Govind Sunil Kumar, Nauwaf Ahmad Mohideen , Gokul Sunil Kumar, Mohammad Saif, Varun Bhavsar

Coach: Arjuna Amaratunga

 

Oman

Wasim Ali (C ) , Paritosh Hitesh Kumar Bhatt, Vivek Shreeraman Iyer, Suhail Hakim Al Balushi, Mohammed Salman, Muhannad Said Haider Al Balushi, Hemil Maheshkumar Ganatra, Ivan joseph Manjila, Mohit Kaniyalal Badiyani, Mohammed Mohsin Qureshi, Vikram Nabira, Indunil Udara Palihawadana, Prathyosh Sivakumar, Ubaid Ullah

Coach : NileshKumar Parmar

 

Qatar

Hamad Mirza Baig (C), Jassim Khan, Omar Sayeed, Visakh Roji, Shubh Agarwal, Obaid Hassan, Dhruv Atul Patel, Milan Ashvinbhai Bhva, Darren Alton D’Souza, Asif Khan, Fawaz Suhail Khan, Hussain Khan, Khalid Moiz Siddiqui, Ahmed Mushtaq

Coach : Arjuna D Silva

 

Saudi Arabia

Saud (C), Arsalan, Mirza Mohammad Baig, Mohammed Nabil Abdul Rashid Pilar, Mohamed Nawazish Jezuli, Saeed Ahmad, Zahid Saleem Malik, Muhammad Shahzad, Abdullah, Mahir, Abdul Rab, Omar Wasim Mushir, Mohammed Zohair Ahmed, Abdus Sami Munshi

Coach : Immad Shams

Singapore

Janak Prakash(C), Ansh Bhargava, Aahan Gopinath Achar, Rohan Rangarajan, Aryaman Sunil Uchil, Abdul Rahman Bhadelia, Hanshul Deep Singhania, Avi Dixit, Anirudh Harikrishnan Chalapathy, Sidhanth, Sean Agarwal, Bir Bikram Biswasray, Aman Desai, Aryan Kiran Badhe

Coach : Mohamed Shoib

 

Thailand

Kiatiwut Suttisan (C), Payuputh Sungnard, Kamron Senamontree, Saran Maliwan, Prakit Janarachit, Pakin Munsri, Suwat Rastanaumuaykool, Panasak Daenmalidoi, Sakchai Prakae, Kongkidakon Rueangrotchanachai, Rueangsak Karakam, Sarawut Maliwan, Arthit Sroimat, Agam Sanjay Shah

 

United Arab Emirates

Yodhin Punja (C), Sachin Jha, Krishna Monish Lakhani, Shah Faisal Khan, Sushain Thappar, Muhammad Ehtesham Siddqui, Justin D’souza, Muhammad Ali Mirza, Fahad Nawaz Choudhry, Kartihik Palaniapan Meiyappan, Jonathan Figgy John, Aryan Lakra, Salah Shakeel, Ansh Tandon

Coach : Filipe Dominic Telo

 

Fixtures

 Group A

Group B

A1 - Malaysia

B1 - UAE

A2 - Saudi Arabia

B2 - Kuwait

A3 - Bahrain

B3 - Hong Kong

A4 - Qatar

B4 - Thailand

A5 - Singapore

B5 - Oman

  

DATE

TIME

VENUE

TEAM

vs

TEAM

26-Sep

9.30  AM

Kinrara Oval

Malaysia

vs

Singapore

9.30  AM

Club Aman Oval

UAE

vs

Kuwait

27-Sep

9.30  AM

Bayuemas Oval

Malaysia

vs

Bahrain

9.30  AM

Kinrara Oval

UAE

vs

Hong Kong

9.30  AM

Royal Selangor Club (RSC) Oval

Singapore

vs

Qatar

9.30  AM

Club Aman

Oman

vs

Thailand

28-Sep

9.30  AM

Royal Selangor Club (RSC) Oval

Bahrain

vs

Saudi Arabia

9.30  AM

Bayuemas Oval

Hong Kong

vs

Kuwait

29-Sep

9.30  AM

Club Aman

Malaysia      

vs

Qatar

9.30  AM

Royal Selangor Club (RSC) Oval

UAE

vs

Thailand

9.30  AM

Kinrara

Saudi Arabia

vs

Singapore

9.30  AM

Bayuemas Oval

Kuwait

vs

Oman

30-Sep

9.30  AM

Club Aman

Bahrain

vs

Qatar

9.30  AM

Royal Selangor Club (RSC) Oval

Hong Kong

vs

Thailand

1-Oct

9.30  AM

Bayuemas Oval

Malaysia      

vs

Saudi Arabia

9.30  AM

Kinrara

UAE

vs

Oman

9.30  AM

Club Aman

Bahrain

vs

Singapore

2-Oct

9.30  AM

Kinrara

Saudi Arabia

vs

Qatar

9.30  AM

Bayuemas Oval

Kuwait

vs

Thailand

9.30  AM

Club Aman

Hong Kong

vs

Oman

3-Oct

Rest Day

4-Oct

9.30  AM

Kinrara

(5th/6th) 3rd A

vs

3rd B

9.30  AM

Bayuemas Oval

(9th/10th) 5th A

vs

5th B

9.30  AM

Club Aman

(7th/8th) 4th A

vs

4th B

5-Oct

9.30  AM

Kinrara

(SF 1) 1st A

vs

2nd B

9.30  AM

Bayuemas Oval

(SF 2) 2nd A

vs

1st B

6-Oct

9.30  AM

Kinrara

(Final) Winner SF1

vs

Winner SF2

9.30  AM

Bayuemas Oval

(3rd/4th) Loser SF1

vs

Loser SF2

For results, live scores and information on the ICC Under 19 Cricket World Cup Asia Qualifier – Division 2 2016 please go to:

http://www.icc-cricket.com/fixtures

http://www.espncricinfo.com/ci/content/series/1058342.html?template=fixtures